Kiedy się wybrać do fizjoterapeuty uroginekologicznego? Przewodnik dla pacjentów.

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna koncentruje się na leczeniu dysfunkcji dna miednicy, w tym nietrzymaniu moczu, obniżeniu narządów miednicy, bólu miesiączkowego oraz problemach seksualnych. Pacjentkami gabinetu są także kobiety w ciąży jak i po porodzie. Terapia może obejmować ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, terapię manualną, biofeedback, oraz elektrostymulację.

Dlaczego warto wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Fizjoterapia uroginekologiczna oferuje specjalistyczną opiekę, która może pomóc w radzeniu sobie z wieloma problemami zdrowotnymi kobiet. Specjalista pomoże w poprawie kontroli nad pęcherzem, zmniejszeniu bólu w okolicy miednicy, a także w poprawie ogólnej jakości życia i zdrowia seksualnego.

Kiedy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Zaleca się wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, gdy:

 • Pojawia się dyskomfort lub ból w okolicy miednicy.
 • Występują problemy z kontrolą pęcherza.
 • Jesteś w ciąży w celu przygotowania do porodu
 • Jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe w trakcie ciąży
 • Po porodzie
 • Jeśli zauważasz lub podejrzewasz rozejście mięśnia prostego brzucha
 • Doświadczasz wczesnych objawów nietrzymania moczu lub obniżenia narządów miednicy.
 • Jeśli doświadczasz dyskomfortu spowodowanego blizną po nacięciu krocza lub innych zabiegach ginekologicznych
 • Po operacji cięcia cesarskiego
 • Jeśli pojawiają się dolegliwości ze strony spojenia łonowego
 • Jeśli pojawiają się problemy ze współżyciem

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Pierwsza wizyta zazwyczaj obejmuje szczegółowy wywiad medyczny, ocenę funkcji dna miednicy oraz omówienie dostępnych metod leczenia. Pacjentki są zachęcane do noszenia wygodnych ubrań, aby ułatwić przeprowadzenie ewentualnych badań fizycznych.

W jakich problemach może pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w szerokiej gamie problemów, w tym:

 • Nietrzymanie moczu i stolca
 • Dysfunkcje seksualne
 • Ból w okolicy miednicy
 • Problemy związane z ciążą i połogiem

Czy badanie przezpochwowe u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest bolesne?

Badanie przezpochwowe u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest zazwyczaj bezbolesne. Podczas tego badania pacjentka jest starannie prowadzona przez cały proces. Fizjoterapeutka regularnie komunikuje się z pacjentką, wyjaśniając kroki wykonywane podczas badania i umożliwiając pacjentce decyzję o kontynuowaniu lub przerwaniu procedury w każdej chwili. Dzięki temu pacjentka może czuć się komfortowo i pewnie podczas całego badania przezpochwowego.

Podsumowanie:

Fizjoterapia uroginekologiczna jest ważną dziedziną, która może znacznie poprawić jakość życia kobiet doświadczających dysfunkcji dna miednicy. Zrozumienie, kiedy i dlaczego warto skorzystać z tej formy terapii, jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą, aby uzyskać najlepsze możliwe wsparcie i opiekę.

***

Q&A – FAQ: Najczęstsze pytania i odpowiedzi naszego specjalisty.

Czy konieczne jest przeprowadzenie badania przezpochwowego podczas każdej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Nie, nie jest konieczne, abyś była zbadana przezpochwowo na wizycie u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Istnieją sytuacje, kiedy taka forma badania nie jest możliwa lub wskazana.

Jednak warto zrozumieć, dlaczego badanie przezpochwowe może być istotnym elementem diagnostyki funkcjonalnej i planowania dalszej terapii. Pomaga to fizjoterapeucie lepiej zrozumieć stan zdrowia pacjentki oraz dostosować terapię do jej indywidualnych potrzeb. Warto również pamiętać, że fizjoterapeuci uroginekologiczni dbają o komfort i poczucie bezpieczeństwa pacjentek podczas każdej wizyty. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub pytania dotyczące tego rodzaju badania, zawsze możesz je omówić z fizjoterapeutą przed rozpoczęciem procedury.

Jak się ubrać na wizytę?

Podczas wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego konieczne będzie wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, dlatego kluczowe jest odpowiednie ubranie. Zalecamy założenie wygodnego stroju sportowego (legginsy lub krótkie spodenki, t-shirt lub top), który nie ogranicza swobody ruchów i umożliwia komfortowe wykonywanie zaleconych aktywności.

Jak często chodzić do specjalisty?

Zalecana częstotliwość wizyt u fizjoterapeuty uroginekologicznego zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju schorzenia. Ogólnie jednak, zaleca się wizyty raz lub dwa razy w miesiącu, aby zapewnić odpowiednią skuteczność terapii i monitorować postępy w leczeniu. Warto również skonsultować się z fizjoterapeutą w celu ustalenia optymalnego planu leczenia, dostosowanego do konkretnych potrzeb i celów zdrowotnych pacjenta.